Krátce o jeseterech

Jeseterovití (Acipenseridae)

  • Jeseterovití se řadí se mezi chrupavčité ryby. V jejich těle totiž nenajdeme klasické kosti, na které jsme běžně zvyklí, ale pouze chrupavky či osifikované chrupavky. A od běžných kostnatých ryb se liší hned v několika dalších bodech, a to například odlišným reprodukčním cyklem, dlouhověkostí či růstem. 

   Jeseteři jsou ryby středně náročné na kvalitu vody. Optimální hodnota nasycení vody kyslíkem je 6-10mg/l, teplotní optimum pro růst je 16-23 °C, ovšem i při teplotě kolem 4°C přijímají celkem aktivně potravu. Většina jeseterovitých ryb je svým spodním postavením úst přizpůsobena příjmu potravy ze dna, to znamená, že jsou bentofágové. V přirozených podmínkách se živí především bentickými organismy, planktonem a někteří dokonce i dravě.

     Lidé spatřili slávu jeseterů (k jejich smůle) hlavně ve vidině zisku z kaviáru. Jejich nadměrný lov neuvěřitelně zdecimoval stavy v přirozených podmínkách. Dříve se jeseteři plavili téměř „na každém rohu“ severní polokoule a dorůstali běžně obřích rozměrů. Ještě před pár stoletími jsme mohli spatřit obrovské jesetery tahnoucí na svá trdliště například v Labi..Konkrétně pohlavně dospělé ryby jesetera velkého A. sturio. Z tohoto druhu nám dnes zbylo jen několik málo posledních kusů generačních ryb na jedné francouzské farmě. Vyhubeni, na pokraji vyhynutí nebo kriticky ohrožení - takto můžeme označit nejeden druh těchto dávnověkých houževnatých ryb.

Jeseterů, správně řečeno chrupavčitých ryb, je na celé severní polokouli popsáno v tuto chvíli 27 druhů. Lze je také rozdělit do rodů - jeseter / vyza / veslonos.

 

  Náš chov

Chovem a prodejem jeseterů vč. obchodu s jesetery po střední evropě se zabýváme již od roku 2011.  Jeseteři jsou jako spousta jiných hosp. zvířat předmětem farmového chovu. Chováme především násadové tržní i trofejní ryby těchto druhů jeseterů nebo jejich hybridů.

Jeseter sibiřský (Acipenser baerii),  Jeseter ruský (Acipenser gueldenstaedtii),  Jeseter malý (Acipenser ruthenus), Jeseter malý – albín (Acipenser ruthenus alb.), Vyza velká (Huso huso),  Jeseter hvězdnatý (Acipenser stellatus),  Jeseter jadranský (Acipenser naccarii)

 

V chovu maximálně dbáme na walfare, výborný zdravotní stav a kondici našich ryb. Díky tomu jsme schopni plnit poptávku našich zákazníků a to ať už se jedná pro dodávky ryb do tržní sít (konzum) či vysazování ryb jako předmětu sportovního rybářství. 

Zpravidla produkujeme ryby tržní 2-5kg, těžké ryby pro vysazování na revíry s organizovaným sportovním rybolovem 5-15kg a extra těžké výběry 15-30 (100kg/ks). Pro velkoobchodní nabídku jeseterů 100kg + nás neváhejte kontaktovat. 

 

Vlastní technikou zajišťujeme také transport ryb až k zákazníkovi.